ساکنان روستای 'شهر آباد' در دو کیلومتری مشهد از کمبود آب در این روستا گلایه دارند.

مدیر 1396/9/17 معضل آب در شهرآباد
ساکنان روستای

جمعی از ساکنان روستای شهرآباد طی چند روز اخیر با تجمع در محل دهیاری و همچنین شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی، خواستار حل این مشکل شدند.
یکی از ساکنان روستای شهرآباد به خبرنگار ایرنا گفت: بی آبی در این روستا بویژه همزمان با ماه مبارک رمضان مشکلات و چالش های مختلف برای مردم ایجاد کرده است.
مهدی حاتمی افزود: هم اکنون هیچ آبی برای شست و شو، حمام و سرویس بهداشتی نداریم و آب لوله کشی آن هم در برخی ساعات بسیار اندک است.
وی اظهار کرد: آب آشامیدنی این روستا از سالها پیش با تانکر سیار تامین می شود زیرا آب لوله کشی روستا غیر قابل شرب می باشد.
به گفته وی اینک هفته ای دو بار آب شرب به وسیله شرکت آب و فاضلاب روستایی با تانکر سیار برای مردم این روستا آورده می شود ولی کمبود آب برای امور غیر شرب، مردم شهرآباد را با مشکلات مضاعف روبرو کرده است.
وی خاطر نشان کرد: این روستا در یک کیلومتری مشهد قرار دارد و به دلیل نبود آب وضعیت بهداشتی و سلامت مردم به مخاطره افتاده است.
دهیار روستای شهرآباد نیز گفت: این روستا دارای 800 خانوار با جمعیت سه هزار نفر است و کمتر از دو کیلومتر با شهر مشهد فاصله دارد.
مهدی منصوری افزود: کم آبی در این روستا از دو ماه گذشته آغاز شد و در ماه مبارک رمضان به اوج خود رسید.
وی با بیان اینکه تنها چاه روستا با آبدهی چهار لیتر در ثانیه جوابگوی نیاز جمعیت آن نیست، اظهار کرد: این در حالی است که آب این چاه نیز به دلیل داشتن نیترات بیشتر از حد مجاز قابل شرب نمی باشد.
وی ادامه داد: از سالهای گذشته آب شرب این روستا به وسیله تانکر سیار تامین می شده و آب چاه نیز برای امور غیر شرب و شست و شو به کار می رفته است.
وی علت نیتراته شدن آب چاه روستای شهرآباد را رها شدن پساب تصفیه خانه آستان قدس رضوی در اراضی این روستا عنوان کرد.
منصوری گفت: به دنبال اعتراضات چند روز اخیر مردم در محل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی و همچنین در محل دهیاری، قرار شد آب چاه روستای جلالی به شبکه روستای شهرآباد وصل شود که این اقدام نیز جوابگو نبوده است.
وی با بیان اینکه چاه جدید روستا اکنون حفر شده است افزود: اجرای خط انتقال و برق رسانی به این چاه نیازمند چهار میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه است که مسوولان شرکت آب و فاضلاب روستایی قادر به تامین آن نیستند.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی مشهد نیز در این زمینه گفت: چاه روستای شهرآباد اکنون دارای ظرفیت آبدهی چهار و نیم لیتر در ثانیه می باشد در حالی که جمعیت این روستا نیازمند آبدهی شش و نیم لیتر در ثانیه هستند.
محمد سهرابی با اشاره به افت آبدهی چاه این روستا در ماههای اخیر افزود: هم اکنون با کاهش 30 درصدی تامین آب ساکنان روستا روبرو هستیم و به همین دلیل مجبور به نوبت بندی آب در ساعات مختلف شبانه روز شده ایم.
به گفته وی از سوی دیگر مقرر شده است از آب چاههای اطراف به صورت موقت برای این روستا استفاده شود.
وی خاطر نشان کرد: کیفیت آب چاه این روستا نامطلوب است و به همین دلیل آب شرب مردم از سالهای گذشته با تانکر سیار تامین می شود.
سهرابی گفت: حفر و تجهیز چاه جدید در روستای شهرآباد که نیازمند 10 میلیارد ریال اعتبار می باشد از جمله پروژه های امسال این شرکت است.
به گفته وی، با اقدامات در حال انجام مشکل آب ساکنان روستای شهرآباد طی چند ماه آینده به صورت اساسی برطرف می شود.
روستای سه هزار نفری شهرآباد از توابع بخش مرکزی شهرستان مشهد در شمال شرقی این کلانشهر قرار دارد.

مطالب تصادفی